Азербејџан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азербејџан на Олимписките игри

Знаме на Азербејџан
МОК-код  AZE
НОК Национален олимписки комитет на Азербејџанската Република
официјално мрежно место (азербејџански) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Азербејџан како независна држава за првпат учествувал на Летните олимписки игри во 1996 година кои се одржале во Атланта, и оттогаш учеструвал на сите Олимписки игри.

Пред тоа, азербејџанските спортисти се натпреварувале како дел од спортистите од Советскиот Сојуз (СССР), на олимпијским играма од 1952 до 1988. По распадот на Советскиоот Сојуз, на Летните олимписки игри - 1992 во Барселона, Азербејџан учествуваше во група од 12 поранешни советски републики, кои настапија како Обединет тим под олимпиското знаме.

На Зимските олимписки игри, Азербејџан учествува од 1998 во Нагано.

Заклучно со 2009, азербејџанските спортисти освоиле вкупно 16 медали на Летните олимписки игри, во 5 различни спортови, додека на Зимските олимписки игри сè уште немаат освоено медал.

Олимпискиот комитет на Азербејцан е основан во 1992, а од МОК е признаен во 1993.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаме Учество Мажи Жени сопрт Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Ранг
1996. Атланта Назим Хусејнов 23 20 3 9 0 1 0 1 61
2000. Сиднеј Намик Јадула Абдулаев 31 25 6 8 2 0 1 3 34
2004. Атина Назими Пашајев 36 30 6 10 1 0 4 5 50
2008. Пекинг Фарид Мансуров 44 30 14 10 1 2 4 7 39
2012. Лондон Елнур Мамадли 53 39 14 14 2 2 6 10 30
Вкупно 187 144 43 6 5 15 26

Медале по спортови[уреди | уреди извор]

Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Укупно
Boxing pictogram.svg Бокс 0 0 6 6
Shooting pictogram.svg Стрелаштво 1 0 2 3
Wrestling pictogram.svg Борење 4 5 5 14
Judo pictogram.svg Џудо 1 0 1 2
Weightlifting pictogram.svg Kревање товар 0 0 1 1
Вкупно 6 5 15 26

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медали Име(на) Игри Спорт Дициплина
Silver medal olympic.svg Сребро Намиг Абдулаев 1996. Атланта Борење до 52 кг слободни стил
Gold medal olympic.svg Злато Земфира Мафтахединова 2000. Сиднеј Стрелаштво скет во женска конкуренција
Gold medal olympic.svg Злато Намиг Абдулаев 2000. Сиднеј Борење до 54 кг слободен стил
Bronze medal olympic.svg Бронза Вугар Албаков 2000. Сиднеј Бокс средна категорија
Gold medal olympic.svg Злато Фарид Мансуров 2004. Атина Борење до 66 кг грчко-римски стил
Bronze medal olympic.svg Бронза Фуад Асланов 2004. Атина Бокс лесна категорија
Bronze medal olympic.svg Бронза Агаси Мамадов 2004. Атина Бокс бантам категорија
Bronze medal olympic.svg Бронза Ирада Ашумова 2004. Атина Стрелаштво пиштол од 25 m во женска конкуренција
Bronze medal olympic.svg Бронза Земфира Мефтахединова 2004. Атина Стрелаштво скет во женска конкуренција
Gold medal olympic.svg Злато Елнур Мамадли 2008. Пекинг Џудо до 73 кг
Silver medal olympic.svg Сребро Ровшан Бајрамов 2008. Пекинг Борење до 55 кг грчко-римски стил
Silver medal olympic.svg Сребро Виталиј Рахимов 2008. Пекинг Борење до 60 кг грчко-римски стил
Bronze medal olympic.svg Бронза Марија Стадник 2008. Пекинг Рвање до 48 кг слободен стил
Bronze medal olympic.svg Бронза Мовлуд Миралиев 2008. Пекинг Џудо до 100 кг
Bronze medal olympic.svg Бронза Хетаг Газјумов 2008. Пекинг Борење до 96 кг слободен стил
Bronze medal olympic.svg Бронза Шахин Имранов 2008. Пекинг Бокс лесна категорија
Gold medal olympic.svg Злато Тогрул Асгаров 2012. Лондон Рвање до 60 кг слободен стил
Gold medal olympic.svg Злато Шариф Шарифов 2012. Лондон Рвање до 84 кг слободен стил
Silver medal olympic.svg Сребро Ровшан Бајрамов 2012. Лондон Борење до 55 кг грчко-римски стил
Silver medal olympic.svg Бронза Марија Стадник 2012. Лондон Рвање до 48 кг слободен стил
Bronze medal olympic.svg Бронза Валентин Христов 2012. Лондон Kревање товар до 56 кг за мажи
Bronze medal olympic.svg Бронза Емин Ахмадов 2012. Лондон Борење до 74 кг грчко-римски
Bronze medal olympic.svg Бронза Јулија Раткевич 2012. Лондон Борење до 55 кг слободен стил
Bronze medal olympic.svg Бронза Тејмур Мамадов 2012. Лондон Бокс тешка категорија
Bronze medal olympic.svg Бронза Магомедрасул Маџидов 2012. Лондон Бокс тешка категорија
Bronze medal olympic.svg Бронза Хетаг Газјумов 2012. Лондон Борење до 96 кг слободен стил

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Учество Olympic rings without rims.svg
ЗОИ Знаме Учество Мажи. Жени сопрт. Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Ранг
1998. Нагано Јулија Воробјова 4 2 2 1 0 0 0 0 -
2002. Солт Лејк Сити Сергеј Рилов 4 3 1 2 0 0 0 0 -
2006. Торино Михаил Ракимов 2 1 1 1 0 0 0 0 -
2010. Ванкувер Фуад Гулијев 2 1 1 1 0 0 0 0 -
2014. Сочи Рахман Халилов 5 3 2 2 0 0 0 0 -
Вкупно 17 10 7 0 0 0 0

Занимливости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на медали на Олимписките игри“. МОК. Посетено на 2007-12-18.
  • „Олимписки комитет на Азербејџан“. МОК. Посетено на 2007-12-18.
  • Резултати на Азербејџан Архивирано на 24 јуни 2016 г.