Тонга на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тонга на Олимписките игри

Знаме на Тонга
МОК-код  TGA
НОК Спортско здружение и Национален олимписки комитет на Тонга
Порталwww.oceaniasport.com/tonga
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Тонга се има натпреварувано на седум Летни олимписки игри и на еднаш на Зимските олимписки игри. Тонга е најмалата независна држава која освоила олимпики медал на Летните олимписки игри кога боксерот во супертешка категорија 91 кг Паеа Волфграм го освоил сребрениот медал на игрите во 1996 година во Атланта.

Тонга испратила делегација за учество на Зимските олимписки игри 2010 година, што всушност вби било првото учество на Зимските олимписки игри. Спортското аматерско здружение на Тонга (САЗТ) објавило дека има намера да испрати еден натпреварувач да се натпреварува во дисциплината санка. Во декември 2008 година, двајца натпреварувачи (Фуаеа Семи и Таниела Туфунга) биле избрани за да тренираат во Германија, иако само еден од нив ќе се натпреварува на Олимписките игри.[1][2][3] Семи бил избран како кандидат кој ќе ја претставува Тонга на игрите, и бил претставен од страна на неговите германски спонзори под новото име, „Бруно Банани“.[4][5][6][7] Тој не успеал да се квалификува, сепак, настрадал во последната рунда на квалификациите со што завршиле надежите за кралството да се натпреварува на игрите во 2010 година.[8] Банани се квалификувал на Зимските олимписки игри во 2014 година во Сочи, Русија, станувајќи првиот тонганец кој се натпреварувал на Зимските олимписки игри.[9]

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
САД Лос Анџелес 1984 7 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 5 0 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 5 0 0 0 0
САД Атланта 1996 5 0 1 0 1 61
Австралија Сиднеј 2000 3 0 0 0 0
Грција Атина 2004 5 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 3 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 3 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 7 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 6 0 0 0 0
Франција Париз 2024 Иден настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 0 1 0 1 132

Учество и медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Русија Сочи 2014 1 0 0 0 0
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018 1 0 0 0 0
Кина Пекинг 2022 Иден настан
Италија Милано-Кортина 2026
Вкупно 0 0 0 0

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
Бокс0101
Вкупно0101

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Сребрен Паеа Волфграм САД Атланта 1996 Бокс Мажи супертешка категорија (>91 кг)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Wanted: strong, athletic, Tongan, looking for an icy challenge" Архивирано на 27 мај 2011 г., Matangi Tonga, November 17, 2008
  2. "Even cooler runnings as Tonga take up luge", Sydney Morning Herald, November 21, 2008
  3. "Two Tongans ready for an icy challenge" Архивирано на 12 јуни 2020 г., Matangi Tonga, October, 2009
  4. "Tonga's first luger Bruno Banani earned 41st place at Nations Cup in Calgary", official website of the Chinese Olympic Committee, November 27, 2009
  5. "Feel the rhythm, feel the rhyme, get on up, its Luging time?" Архивирано на 1 јануари 2010 г., Spasifik Magazine, December 11, 2009
  6. "Tongan luger Bruno Banani exposed as a German marketing hoax", The Guardian, 31 January 2012
  7. "Wie Fuahea Semi zum Rodler Bruno Banani wurde", Der Spiegel, 29 January 2012
  8. "Tongan athlete narrowly misses out on Winter Olympics" Архивирано на 17 јули 2011 г., Australian Broadcasting Corporation, February 1, 2010
  9. "Men's Luge results, 2014 Olympic Games", February 8, 2014“. Архивирано од изворникот на 2014-02-09. Посетено на 2015-11-08.