Маршалските Острови на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маршалски Острови на Олимписките игри

Знаме на Маршалските Острови
МОК-код  MHL
НОК Национален олимписки комитет на Маршалските Острови
надворешна врска
Олимписка историја
Летни олимпијади

Маршалските Острови за првпат на Олимписките игри учествуваа на Летните олимписки игри во 2008, кои се одржаа во Пекинг. Досега тие немаат освоено олимписки медал, ниту учествувале на Зимски олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Маршалските Острови бил формиран во 2001 година, и бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 2006 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Кина Пекинг 2008 5 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 4 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 5 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 2 0 0 0 0
Франција Париз 2024 Иден настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 0 0 0 0

Знаменосци[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри
Игри Натпреварувач Спорт
Кина Пекинг 2008 Вајлон Мулер Џудо[1]
Обединето Кралство Лондон 2012 Хејли Немра Атлетика[1]
Бразил Рио де Жанеиро 2016 Матлин Сасер Кревање тегови[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Olympic History of Marshall Islands“. Olympics at Sports-Reference.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2017-07-13.
  2. „The Flagbearers for the Rio 2016 Opening Ceremony“. Меѓународен олимписки комитет (англиски). 2017-01-24. Посетено на 2017-07-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]