Самоа на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самоа на Олимписките игри

Знаме на Самоа
МОК-код  SAM
НОК Здружение на Самоа за спортови и национален олимписки комитет.
Порталwww.oceaniasport.com/samoa
Олимписка историја
Летни олимпијади

Самоа првпат учествувала на Олимписките игри во 1984 година, и имаат испратено натпреварувачи на сите последователни Летни олимписки игри оттогаш. Земјата никогаш се нема натпреарувано на Зимските олимписки игри.

До денес, ниту еден натпреварувач од Самоа нема освоено медал.

Националниот олимписки комитет на Самоа бил создаден во 1983 година и признаен од страна на МОК во таа година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Samoa Association of Sports and National Olympic Committee Inc“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-12-04.