Црна Гора на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црна Гора на Олимписките игри

Знаме на Црна Гора
МОК-код  MNE
НОК Црногорски олимписки комитет
официјално мрежно место Неважечки јазичен код. (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
2008
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1992)
Независни учесници (1992)
Сојузна Република Југославија Југославија (1996–2002)
Србија и Црна Гора (2004–2006)

Црна Гора за прв пат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 2008 година, кои се одржале во Пекинг. Претходно била дел од составот на СФРЈ и Србија и Црна Гора. Досега, Црна Гора нема освоено ниту еден медал.

Националниот комитет на Црна Гора бил формиран во 2006 година, а признаен од страна на МОК наредната 2007 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
2008 Пекинг 0 0 0 0
2012 Лондон
Вкупно 0 0 0 0

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]