Прејди на содржината

Знаме на Црна Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Црна Гора
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 13 јули 2004
Опис Црвено знаме со златни рабови и со националниот грб во средина.
}}
Варијанта на знамето на Црна Гора
Употреба државно знаме национално знаме
Сразмер 2:1
Усвоено 13 јули 2004
Опис Исто како и државното.

Знамето на Црна Гора било официјално усвоено со законот за државни симболи на Црна Гора на 13 јули 2004 година. Знамето се состои од жолти рабови со црвена внатрешност и со грбот на Црна Гора во средина. Истото тоа знаме се користи и за војската на Црна Гора. Грбот е составен од знален двоглав орел и со лав во средината.

Историски знамиња

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]