Знаме на Ватикан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Ватикан
}}
Употреба државно, воено и пловно знаме вексиколошки опис
Сразмер 1:2
Усвоено 7 јуни 1929
Опис Две вертикални ленти во жолта и бела боја со државниот грб.

Знамето на Ватикан заедно со знамето на Швајцарија се единствените знамиња кои имаат форма на квадрат, односно размерот меѓу неговата должина и ширина е 1:1. Знамето се состои од две еднакви полиња: жолто и бело. Во средината на белото поле се има два клуча: едниот бел, а другиот жолт поврзани со црвена врвца. Над клучевите се наоѓа папската тиара. Клучевите и тиарата го сочинуваат грбот на Ватикан. Знамето било прифатено на 7 јуни 1929 година. Истата година папата Пиј XI го потпишал и договорот со Италија за конечно решавање на прашањето за Папската Држава.[1]

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Знаме на Ватикан
  2. 2,0 2,1 „Bandiera pontificia“. Stato della cità del Vaticano. Архивирано од изворникот на 2008-10-15. Посетено на 2008-07-09. Anticamente la bandiera dello Stato pontificio era giallorossa (o per meglio dire amaranto e rossa, colori derivati dai colori dello stemma della Santa Sede), i due colori tradizionali del Senato e del Popolo romano, che vennero tuttavia sostituiti con il bianco e il giallo nel 1808, allorché Pio VII (италијански)

Поврзано[уреди | уреди извор]