Знаме на Чешка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Чешка
}}
Назив Státní vlajka České republiky
(од чешки: Државно знаме на Чешката Република)
Употреба државно, пловно и управно пловно знаме национално знаме, граѓанско и државно поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 1 јануари 1993; пред 31 година (1993-01-01)
(Чешка)
30 март 1920; пред 104 години (1920-03-30)
(Чехословачка)
Опис две еднакви хоризонтални полиња во бела (горе) и црвена (долу) боја и син рамнокрак триаголник (лево)
Творец Јарослав Курса

Знаме на Чешка — официјално знаме на Чешка и поранешна Чехословачка. Првичната верзија на чешкото знаме била како полското знаме, и поради таа идентичност е додаден синиот триаголник од левата страна. Знамето ги содржи сесловенските бои: сина, бела и црвена.

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]