Знаме на Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Азербејџан
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 9 ноември 1918
Опис Три хоризонтални ленти во сина, црвена и зелена боја со бели полумесечина и ѕвезда.
Знаме на Азербејџан во заедницата со СССР

Знамето на Азербејџан е државен симбол на Азербејџан. Тоа се состои од три еднакви обоени правоаголници поставени едно под друго - сина, црвена и зелена, во сооднос на ширина и должина 1:2. Во средината на црвеното поле се прикажани бела полумесечина со бела ѕвезда. Сината боја го означува турското потекло на народот[1], црвената означува европеизација и прогрес[2] и зелената го означува исламот.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Embassy of Azerbaijan to Canada“. Архивирано од изворникот на 2010-11-15. Посетено на 2010-10-05.
  2. Complete Flags of The World, 1997, page 172, Dorling Kindersley
  3. (руски)Geraldika.ru

Поврзано[уреди | уреди извор]