Знаме на Непал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Знаме на Непал.
Знамето на Непал до 1962.

Знамето на Непал е единственото државно знаме во светот кое не е правоаголно или коцкесто. Знамето е составено од два триаголника (пенанти) кои се обоени во темноцрвена боја според националното свеќе на Непал, родендрон. Сините граници на триаголниците го означуваат мирот. Во средината на триаголниците се наоѓаат сонцето и полумесечината. До 1962 година, сонцето и месечината имале човечки лица. Тие останале на знамето на кралот. Денешното знаме на Непал било усвоено на 16 декември 1962 година. Ова знаме е баирано на постаро индуско знаме.

Видете исто така[уреди | уреди извор]