Знаме на Сингапур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Сингапур.

Знаме на Сингапур — официјално знаме на државата усвоено во 1959 година кога Сингапур станал самоуправувачка територија на Велика Британија. Кога државата се стекнала со целосна независност, знамето станало и национално на 9 август 1965 година. Знамето е составено од две хоризонтални ленти во црвена и бела боја. На црвната лента има приказ на бела полумесечина и пет ѕвезди.

Црвената боја симболизира универзално вратство и еднаквост на луѓето и белата боја симболизира чистота. Полумесечината симболизира млада нација, додека секоја ѕвезда претставува демократија, мир, прогрес, правда и еднаквост.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lee, Kuan Yew (1998). The Singapore Story: Memoirs of Lee Kuan Yew. Singapore: Times Editions. стр. 342–343. ISBN 9812049835 (hbk.) Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]