Прејди на содржината

Знаме на Тајланд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Тајланд
}}
Назив Trairanga (тајландски: ธงไตรรงค์, Thong Trairong), "Тробојно знаме"
Употреба државно, пловно и управно пловно знаме национално знаме, граѓанско и државно поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 28 септември 1917
Опис пет хоризонтални ленти во црвена, сина и бела боја

Знамето на Тајланд е националното знаме на кралството. Тоа е составено од пет хоризонтални ленто со црвена, бела и сина боја. Средната сина лента е двапати поголема од останатите ленти. Трите бои ги претставуваат нацијата, религијата и кралот кое е воедно и неофицијално мото на Тајланд. Знамето било усвоено на 28 септември 1917 година со кралскиот декрет.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извор[уреди | уреди извор]

  • Macharoen, Chawingam (2002). Thong Thai Laem 1. Bangkok. ISBN 974-419-454-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]