Знаме на Пакистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на Пакистан
}}
Назив Sabz Hilali Parcham и Parcham-e-Sitāra-o-Hilāl
Употреба државно и воено знаме државно и воено знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 11 август, 1947
Опис Бели полумесечина и ѕвезда на темнозелена боја со бела вертикална лента.

Знамето на Пакистан (урду: پاکستان کا پرچم) е националното знаме на државата кое е дизајнирано од страна на Сјед Амир-удин Кедваи. Ова знаме се базира на знамето на Муслиманската лига, кое пак потекнува од знамето на Могулското Царство од Индија. Пакистанското знаме е усвоено на уставното собрание.[1] на 11 август, 1947 неколку денови пред независността.[2][3][4]

Знамето е составено од две ленти, бела и зелена и во зеленото поле има бела полумесечина и бела ѕвезда. Зелената боја ги претставува муслиманите во земјата. Белата боја ги претставува религиозните малцински групи[5] Месечината и ѕвездата претставуваат прогрес.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pakistan Flag specification: Resolution Passed by Constituent Assembly“. Pakistan.org. http://www.thebaluch.com/index.php. посет. 11 декември 2007 г. 
  2. „Parliamentary History“. National Assembly of Pakistan. http://www.na.gov.pk/history.htm. посет. 11 декември 2007 г. 
  3. „Parliamentary History of Pakistan“ (PDF). Parliamentary Division, Government of Pakistan. http://www.Pakistan.gov.pk/divisions/parliamentary-division/media/parhistory.pdf. посет. 11 декември 2007 г. 
  4. „Legislative Assembly of Sindh under the Pakistan (Provincial Constitution) Order, 1947“. Provincial Assembly of Sindh. http://www.pas.gov.pk/third-las.htm. посет. 11 декември 2007 г. 
  5. 5,0 5,1 „Pakistan flag“. Ministry of Information and Broadcasting, Government of Pakistan. http://www.infopak.gov.pk/Flag.aspx. посет. 11 декември 2007 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]