Знаме на Киргистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
FIAV 110000.svg Знамето на Киргистан во сооднос од 3:5

Знамето на Киргистан е националното знаме на државата. Ова знаме било усвоено на 3 март 1992 година од Врховниот совет на Киргистан[1]. Ова знаме е црвено со жолто сонце со 40 краци во средината. Во средината на сонцето се наоѓа црвен прстен со три прекрстени ленти, стилизиран покрив на киргиска јурта. Црвената боја ја претставува храброста на народот, сонцето претставува мир и богатство, додека јуртата претставува дом.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Знамето и грбот на Киргистан“. Архивирано од изворникот на 2010-04-01. Посетено на 2009-10-27.