3 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

3 март е 62-иот ден во годината според григоријанскиот календар (63-и во престапна година). Остануваат 303 денови до крајот на годината.

Настани:

1822  Повеќе од 8.000 востаници и цивилно население во Његуш го прогласија избувнувањето на Његушкото востание против османлиското владеење. Во востанието учествуваа Македонци, Грци и Власи. Востанието претставува предвесник на разгорувањето на националноослободителното движење на македонскиот народ.
1878  По завршувањето на Руско-турската војна, склучен е Санстефанскиот мировен договор, со кој Бугарија добила независност и големи територии. Поради несогласувањето на големите сили со договорот, само 3 месеци подоцна е одржан Берлинскиот конгрес на кој е извршена ревизија. Ден на независноста на Бугарија.
1996  Во Шпанија, конзервативната Народна партија на Хозе Марија Азнар победи на парламентарните избори.

Родени:

1847  Александар Грахам - Бел — пронаоѓач - физичар, творец на телефонот.
1872  Борис Дрангов — офицер и воен теоретичар на бугарската армија.
1876  Марија Георгиевна — принцеза на Грција.
1898  Харалампие Манчев — македонски медицински научен истражувач.
1906  Артур Лундквист — шведски писател, критичар и преведувач.
1915  Страшо Пинџурнароден херој на Македонија.
1953  Јагода Михајловска - Георгиева — македонски раскажувач, романописец и есеист.
1965  Мендух Тачи — политичар од ДПА.
1967  Зоран Коњановски — македонски политичар.
1975  Шеваљ Етхеми — поранешен член на ОНА.
1991  Виктор Елијас — шпански глумец и пејач.

Починале:

1605  Климент VIII — римски папа.
1703  Роберт Хук — англиски научник.
1878  Јанка Каневчева — македонска револуционерка.
2008  Џузепе Ди Стефано — италијански оперски пејач.

Празници:

Национален празник на Република Бугарија
Ден на општина Тетово
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември