Прејди на содржината

Џенифер Ворнс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џенифер Ворнс
Родено имеЏенифер Џин Ворнс
Роден(а)3 март 1947(1947-03-03)(77 г.)
Сиетл, САД
ПотеклоАнахајм, САД
ЖанровиКантри рок, поп
ЗанимањаПејач, текстописец
Инструменти
 • Вокал
Период на активност1967–денес
Издавачи
Соработници
Мреж. местоjenniferwarnes.com

Џенифер Џин Ворнс (англ: Jennifer Jean Warnes; родена на 3 март 1947 во Сиетл, САД) е американска пејачка и текстописец. Била вокал на многу филмски саундтракови.

Нејзини најпознати песни се „Up Where We Belong“, во дует со Џо Кокер за филмот „Офицер и Џентлмен“ од 1982 година и „ (I've Had) The Time of My Life “, во дует со Бил Медли за филмот од 1987 г. „Валкан танц“. И двете песни се искачиле на прво место на американскиот Billboard Hot 100.

Три песни изведени од Ворнс во филмовите биле номинирани за Оскар за најдобра оригинална песна: „Up Where We Belong“, „(I've Had) The Time of My Life“ и „It Goes Like It Goes“ од филмот Норма Реј од 1979 година. Исто така, за Оскар била номинирана песната „One More Hour“, напишана од Ренди Њуман и во изведба од Џенифер Ворнс за филмот Регтајм од 1981 година.

Џенифер Ворнс освила две Греми награди, во 1983 година за „Up Where We Belong“ и во 1987 година за „(I've Had) The Time of My Life“. Ворнс имала блиска соработка и со Леонард Коен.

Дискографија

[уреди | уреди извор]
 • 1968 — I Can Remember Everything (Parrot)
 • 1969 — See Me, Feel Me, Touch Me, Heal Me (Parrot)
 • 1972 — Jennifer (Reprise)
 • 1977 — Jennifer Warnes (Arista)
 • 1979 — Shot Through the Heart (Arista)
 • 1987 — Famous Blue Raincoat (Cypress)
 • 1992 — The Hunter (Private Music)
 • 2001 — The Well (Sin-Drome)
 • 2018 — Another Time, Another Place (Music BMG Rights Management)


Награди и номинации

[уреди | уреди извор]
Година Здружение Категорија Номинирано дело Исход
1983 Греми награда Најдобра поп изведба на дуо или вокална група „Up Where We Belong“ со Џо Кокер Победник
1988 „(I’ve Had) The Time of My Life“
со Бил Медли
Победник

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 • Дискографија Jennifer Warnes </img>