Анахајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дизниланд во Анахаим

Анахајм (англиски: Anaheim) е град во округот Оринџ, Калифорнија. Овој град според статистиките во 2020 година, има 346.824 жители[1], што го прави 10-ти град по број на жители во Калифорнија, и 54-ти во цела САД. Градот и познат за забавните паркови, како Дизниленд и Јуниверсал Студиос.

Анахајм беше основан во 1857, од германски фамилии.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „QuickFacts: Anaheim city, California“. U.S. Census Bureau. Посетено на November 17, 2021.