Мехмет Топал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мехмет Топал
Лични податоци
Роден на 3 март 1986(1986-03-03)(37 г.)
Роден во Малатија, Турција
Држава Турција Турција
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Фенербахче Фенербахче
Број 5
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2006 Дарданелспор Дарданелспор 42 (4)
2006-2010 Галатасарај Галатасарај 82 (2)
2010-2012 Валенсија Валенсија 43 (1)
2012- Фенербахче Фенербахче 187 (15)
Репрезентација
2006-2007 Турција Турција 21 13 (1)
2008- Турција Турција 81 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Мехмет Топал (роден на 3 март 1986 во Малатија) — турски фудбалер, играч од средниот ред на Фенербахче и на турската репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Способен е да игра како централен дефанзивец, или како последен играч за врска, и подеднакво добро игра и со левата и со десната нога.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Малатија, Топал ја започнал својата фудбалска кариера во локалниот клуб Малатија Б.С.. Своето професионално деби го направил во 2004 година, во дресот Дарданелспор во Третата лига на Турција.

Во септември 2006 се преселил во еден од најпознатите турски клубови, екипата на Галатасарај. Во првата сезона во Истанбул играл спорадично во првиот тим, а претежно во вториот, но благодарение на повредата на швеѓанецот Линдерот, добил поголема минутажа и место во почетната постава. Топал изјавил: "Тој ми помогна многу, и ми кажа кој се областите што треба да ги подобрам и како да го сторам тоа. За жал, јас ја добив шансата преку неговата повреда, но јас посакувам тој да се опорави во најкраток можен рок."[1] Во април 2008 потпишал продолжување на договорот со Галатасарај до 31 мај 2011. Во сезоната 2007-2008 со Галатасарај го освоил турското првенство, неговиот единствен трофеј со оваа екипа.

На 13 мај 2010, потпишал за шпанската Валенсија за 5 милиони евра.[2] Топал дебитирал во Ла лига на 19 септември играјќи ги сите 90 минути во победата со 2-1 на гостувањето кај Еркулес. Само шест дена подоцна го постигнал својот прв гол во дресот на Валенсија, во победа со 2-0 на гости против Спортинг Хихон.[3]

На 1 јули 2012, се вратил во Турција потпишувајќи четиригодишен договор со Фенербахче за трансфер-сума од 4,5 милиони евра.[4] Во првата сезона му помогнал на клубот да го освои Купот на Турција. Следната сезона со 27 настапи и 3 гола придонел за освојување на Турската Супер лига, негова втора титула во домашното првенство во кариерата.

На 11 август 2015 година, после тренинг додека возел на кај дома во придружба на соиграчот Ујгар Мерт, автомобилот на Топал бил застрелан од страна на непознат маж.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Мехмет Топал дебитирал за сениорската репрезентација на Турција на 6 февруари 2008 во пријателски натпревар против Шведска (0-0), влегувајќи од клупата за резерви на местото на Емре Белозоглу во 78-мата минута.

Со турската репрезентација има учествувано на Европското првенство 2008, каде што Турција била елиминиран во полуфиналето од страна на Германија. Топал одиграл 4 од 5-те натпревари на турнирот.

Титули[уреди | уреди извор]

Турција Галатасарај[уреди | уреди извор]

Турција Фенербахче[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mehmet Topal GS TV'ye Konuştu“ (турски). Galatasaray SK. 19 May 2008. Посетено на 21 June 2012.
  2. „Champions' Valencia adds with Topal“ (шпански). Las Provincias. 13 May 2010. Посетено на 21 June 2012.
  3. „Valencia enjoying itself“ (шпански). Marca. 25 September 2010. Посетено на 21 June 2012.
  4. „Topal signs four-year contract with Fenerbahçe“. Hürriyet Daily News. 1 July 2012. Посетено на 1 July 2012.