Ново Село (Кумановско)

Координати: 42°5′44″N 21°37′59″E / 42.09556° СГШ; 21.63306° ИГД / 42.09556; 21.63306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Село
Ново Село во рамките на Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Ново Село на карта

Карта

Координати 42°5′44″N 21°37′59″E / 42.09556° СГШ; 21.63306° ИГД / 42.09556; 21.63306
Општина Куманово
Население 277 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17068
Ново Село на општинската карта

Атарот на Ново Село во рамките на општината
Ново Село на Ризницата

Ново Село — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во времето на Османлиското Царство селото се викало Помак Ќој („Помачко Село“).

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948334—    
1953341+2.1%
1961366+7.3%
1971364−0.5%
1981370+1.6%
ГодинаНас.±%
1991337−8.9%
1994316−6.2%
2002274−13.3%
2021277+1.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Ново Село живееле 250 жители, сите Македонци муслимани.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 200 Македонци и 50 Турци.[3]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 274 жители, од кои 204 Срби и 70 Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 277 жители, од кои 87 Македонци, 1 Албанец, 182 Срби, 1 останат и 6 лица без податоци.[5]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 334
1953 11 330 ... 6 341
1961 11 ... ... 347 ... 8 366
1971 20 ... 344 ... 364
1981 48 319 ... 3 370
1991 59 278 ... 337
1994 49 267 ... 316
2002 70 204 274
2021 87 1 182 1 6 277

Родови[уреди | уреди извор]

Ново Село е мешано село

Според истражувањата од 1965 година, родови во селото се:

Српски

Македонски

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име makstat.stat.gov.mk.
  7. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]