Бељаковце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бељаковце е село во Општина Куманово.


Бељаковце
Бељаковце is located in Македонија
Бељаковце
Местоположба на Бељаковце во Македонија
Координати 42°6′55″N 21°55′48″E / 42.11528° СГШ; 21.93000° ИГД / 42.11528; 21.93000Координати: 42°6′55″N 21°55′48″E / 42.11528° СГШ; 21.93000° ИГД / 42.11528; 21.93000
Општина Општина Куманово
Население 64 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 357 м
Бељаковце на општинската карта
Бељаковце во Општина Куманово.svg

Атарот на Бељаковце во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]