Проевце

Координати: 42°7′27″N 21°44′31″E / 42.12417° СГШ; 21.74194° ИГД / 42.12417; 21.74194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Проевце
Проевце во рамките на Македонија
Проевце
Местоположба на Проевце во Македонија
Проевце на карта

Карта

Координати 42°7′27″N 21°44′31″E / 42.12417° СГШ; 21.74194° ИГД / 42.12417; 21.74194
Општина Куманово
Население 1.311 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1300
Шифра на КО
Надм. вис. 310 м
Проевце на општинската карта

Атарот на Проевце во рамките на општината
Проевце на Ризницата

Проевце — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово. Тука се наоѓа една од најпознатите македонски бањи — Проевска односно Кумановска бања.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век е дел од Кумановската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948130—    
1953193+48.5%
1961280+45.1%
1971653+133.2%
19811.297+98.6%
ГодинаНас.±%
19911.890+45.7%
19941.944+2.9%
20022.311+18.9%
20211.311−43.3%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Проевце живееле 96 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Проевце имало 96 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 100 Македонци.[4]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 2.311 жители од кои: 2.218 Македонци, 18 Роми, 73 Срби и 2 останати.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.311 жители, од кои 1.234 Македонци, 1 Албанец, 36 Срби, 7 останати и 33 лица без податоци.[6]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[7]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 130
1953 183 4 6 ... 193
1961 273 1 ... ... 4 ... 2 280
1971 617 2 9 ... 22 ... 3 653
1981 1.230 1 3 42 ... 21 1.297
1991 1.737 1 7 61 ... 84 1.890
1994 1.864 1 4 70 ... 5 1.944
2002 2.218 18 73 2 2.311
2002 1.234 1 36 7 33 1.311

Родови[уреди | уреди извор]

Проевце е македонско село.

Според истражувањата од 1965 година, родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  8. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]