Косматац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Косматац
Поглед на Косматац 4.jpg

Поглед на Косматац

Косматац во рамките на Македонија
Косматац
Местоположба на Косматац во Македонија
Косматац на интерактивна карта

Карта

Координати 42°4′17″N 21°52′36″E / 42.07139° СГШ; 21.87667° ИГД / 42.07139; 21.87667Координати: 42°4′17″N 21°52′36″E / 42.07139° СГШ; 21.87667° ИГД / 42.07139; 21.87667
Општина Куманово
Население 15 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17051
Косматац на општинската карта
Косматац во Општина Куманово.svg

Атарот на Косматац во рамките на општината
Commons-logo.svg Косматац на Ризницата


Косматац — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Косматац — село во општина Куманово. Селото се наоѓа на 18км југоисточно од градот Куманово. На патот што води за Свети Николе и областа Овче Поле.

Селото е прекрасно и убаво место за посетување и одмор.

Историја[уреди | уреди извор]

Косматац се смета во едно од помладите села во кумановско. Било основано од доселени Черкези во XIX век. Потоа во селото се населиле и Помаци од Бугарија.

Селото сè до 1912 година, имало исклучиво муслиманско население. Но со пропаста на Османлиското Царство, муслиманите се иселиле во Турција, а на нивно место дошло православно население од Кривопаланечко и Горна Пчиња.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948452—    
1953541+19.7%
1961542+0.2%
1971460−15.1%
1981241−47.6%
ГодинаНас.±%
1991104−56.8%
199481−22.1%
200241−49.4%
202115−63.4%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Косматац живееле 250 жители, сите Македонци муслимани.[2]

Од Косматац се иселил голем број на населението, па затоа населбата според бројот на жителите се намалила и тоа од 342 жители во 1961 година, на 81 жител во 1994 година, македонско население.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 41 жител, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 15 жители, од кои 13 Македонци и 2 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 250 452 541 542 460 241 104 81 41 15
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Косматац е македонско село.

Според истражувањата од 1972 година, родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Природни убавини[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Македонското население од ова село се иселувало најмногу во градовите Куманово, Скопје и други.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
  3. Енциклопедија на селата во Република Македонија, Митко Панов, стр.158
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  10. 10,0 10,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]