Черкези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Черкези
Черкези is located in Македонија
Черкези
Местоположба на Черкези во Македонија
Координати 42°7′26″N 21°40′59″E / 42.12389° СГШ; 21.68306° ИГД / 42.12389; 21.68306Координати: 42°7′26″N 21°40′59″E / 42.12389° СГШ; 21.68306° ИГД / 42.12389; 21.68306
Општина Општина Куманово
Население 3741 жит.
(поп. 2002)
Черкези на општинската карта
Черкези во Општина Куманово.svg

Атарот на Черкези во рамките на општината
Commons-logo.svg Черкези на Ризницата

Черкези е село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жеглигово, оддалечено 4 километри западно од Куманово.

Историja[уреди | уреди извор]

Во времето на Отоманската Империја селото е познато под името Черкез Ќој.

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Черкези живееле 120 жители, сите Черкези.[1]

За време на Балканските војни, Черкезите се иселуваат, а во 1916 година во селото живееле 4 Албанци и 1 Бошњак.[2]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Черкези живееле 120 жители, сите Черкези.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 3.741 жител, од кои:[4]

Националност Вкупно
Македонци 2
Албанци 3.719
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 4
останати 16

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[5]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 155
1953 3 1 152 34 ... 190
1961 21 75 171 ... ... 61 ... 17 345
1971 39 959 168 ... 26 ... 13 1.205
1981 9 2.665 11 2 ... 24 2.711
1994 104 3.247 1 50 ... 15 3.417
2002 2 3.719 0 4 16 3.741

Родови[уреди | уреди извор]

Черкези е албанско село, а порано било Черкеско.

Според истражувањата од 1965 година, родови во селото се:

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
  2. Гаджанов, Димитър. Мюсюлманското население в новоосвободените земи, в: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, София 1993, стр. 252.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 215.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.