Прејди на содржината

Адигејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Черкески јазик)
Адигејски
адыгэбзэ 
Изговор: Адагабза
Зборуван во: Русија, Турција, Македонија[а] 
Регион: Адигеја
Вкупно говорници:
Јазично семејство: черкеско
 Адигејски
 
Писмо: Адигејска азбука 
Статус
Службен во: Адигеја)
Регулиран од: нема
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: ady
ISO 639-3: id=ady ady

Адигејскиот или черкески јазиксевероисточен кавкаски јазик и службен јазик во Република Адигеја во Русија. Јазикот го зборуваат околу 500.000 луѓе низ Русија, Турција и Јордан, и во неколку села во Македонија. Сличен јазик со адигејскиот е кабардинскиот јазик. Исто така блиски јазици се и абаза јазик, апхаски јазик и убишки јазик. Адигејскиот јазик се пишува со адигејска азбука заснована на кирилицата. Пред кирилицата, адигејскиот се пишувал со арабица и со латиница.

Азбука[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Гу гу Гъ гъ Гъу гъу Д д
Дж дж Джъ джъ Дз дз Дзу дзу Е е Ё ё Ж ж Жъ жъ
Жъу жъу Жь жь З з И и Й й К к Ку ку Къ къ
Къу къу КI кI КIу кIу Л л Лъ лъ ЛI лI М м Н н
О о П п ПI пI ПIу пIу Р р С с Т т ТI тI
ТIу тIу У у Ф ф Х х Хъ хъ Хъу хъу Хь хь Ц ц
ЦI цI Ч ч ЧI чI Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь
Э э Ю ю Я я I

Белешки[уреди | уреди извор]

  • а Во Македонија, јазикот се зборува само во неколку села.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]