Североисточни кавкаски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Североисточните кавкаски јазици или касписки јазици се семејство на јазици што се говорат во Русија (Дагестан, Чеченија и Ингушетија), Азербејџан и Грузија.

Јазици[уреди | уреди извор]

Семејство нах[уреди | уреди извор]

Аварско-андско семејство[уреди | уреди извор]

Цеско семејство[уреди | уреди извор]

Лак (изолат)[уреди | уреди извор]

Даргиски дијалекти[уреди | уреди извор]

Хиналуг (изолат)[уреди | уреди извор]

Лезгинско семејство[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]