Чамалалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чамалалски јазик
чамалалдуб мичIчI
Застапен војугозападен Дагестан[1]
Говорници5000 (1990) [2]  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3cji

Чамалалскиот е кавкаски јазик од подгрупата на андски јазици од групата на североисточни кавкаски јазици. Јазикот се зборува во Дагестан во Русија од околу 5,000 Чамалалци. Јазикот е статвен од три главни дијалекти: гадирски, гакварски и гигатлски дијалект.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ethnologue language map of European Russia, with Chamalal in the inset with reference number 10
  2. 2,0 2,1 Ethnologue entry for Chamalal

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]