Кавкаски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Етно-лингвистичка карта на Кавкаскиот регион.

Кавкаските јазици се голема и разнолика група јазици со повеќе од 10 милиони зборувачи во регионот на Кавкаските Планини кои се наоѓаат помеѓу Црното Море и Каспиското Езеро. Со лингвистичката споредба помеѓу различните јазици во овој регион тие се поделиле во три големи групи, кои имаат слаби или никакви афинитети меѓу себе.

Групи[уреди | уреди извор]

Само три групи кавкаски јазици немаат никаква лингвистичка врска со останатите јазици во светот. Терминот кавкаски јазици најчесто се користи за овие три јазични групи, но понекогаш може под тој термин да се сфатат и останати јазици како на пример азербејџански јазик или руски јазик.

  • Североисточни кавкаски јазици или исто така нарчени дагестански или касписки ги вклучува чеченскиот јазик, аварскиот јазик, ингушетискиот јазик, лезгискиот јазик и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]