Северозападни кавкаски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северозападни кавкаски
Апхаско-адигејски, Понтски
Географска
распространетост:
Кавказ
Класификација:едно од основните јазични семејства во светот
Гранки:
Апхаски
(Апхаско-абазински, апхаско-тапантски)
[[File:Caucasic languages mk.svg|300px]]

Северозападните кавкаски јазици, или понтски јазици, се група на јазици зборувани во регионот Кавказ, особено во Русија (Адигеја, Кабардино-Балкарија, Карачаево-Черкесија) во Грузија (Апхазија) и Турција.

Јазици[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]