Прејди на содржината

Кабардински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Кабардински јазик
къэбэрдеибзэ 
Изговор: кабардеибза
Зборуван во: Русија 
Регион: Кабардино-Балкарија
Вкупно говорници:
Јазично семејство: северозападнокавкаскии
 Кабардински јазик
 
Писмо: Кабардинска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: kbd
ISO 639-3: id=kbd kbd

Кабардински е северозападен кавкаски јазик зборуван од кабардинците . Јазикот го зборуваат над 1.000.000 луѓе во Кабардино-Балкарија, Карачаево-Черкесија во Русија и во дијаспората. Јазикот е близок со адигејскиот и се пишува со кабардинска азбука, заснована на кирилицата.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

 • Кабардински
  • Западни кабардински
   • кубански
   • кубанско-зеленчукски
  • Централни кабардински
   • Баксански
   • Малка
  • Источни кабардински
   • Терекски
   • Моздокски
 • Бесленејски