Мариски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Мариски јазик
марий йылме 
Изговор: Мариј ј'лме
Зборуван во: Русија 
Регион: Мари Ел
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мариски
 Мариски јазик
 
Писмо: Мариска азбука 
Статус
Службен во: Мари Ел
Регулиран од:
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: chm
ISO 639-3: chm

Марискиот јазик е јазик што го зборуваат околу 600 000 луѓе во руската Република Мари Ел и е дел од групата на мариски јазици. Јазикот е официјален во Република Мари Ел и најголем број на зборувачи на овој јазик се наоѓаат во оваа република.

Денес јазикот е стандардизиран со своа мариска азбука базирана на кирилицата. Јазикот може да се сретне во две варијанти како источен и западен.


Азбука[уреди | уреди извор]

Латинична азбука од 1930[уреди | уреди извор]

a ä в g d z ƶ i
j k ʟ ʟ̧ m n ŋ
o p r s t u ü c
ş ç ә ӛ e f h č
t’ d’

Источномариска азбука[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ж ж
З з И и Й й К к Л л М м Н н Ҥ ҥ
О о Ö ö П п Р р С с Т т У у Ӱ ӱ
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы
Ь ь Э э Ю ю Я я

Западномариска азбука[уреди | уреди извор]

А а Ä ä Б б В в Г г Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и Й й К к Л л М м Н н
О о Ö ö П п Р р С с Т т У у Ӱ ӱ
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы
Ӹ ӹ Ь ь Э э Ю ю Я я