Мариска азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мариската азбука е азбука што ја користи мариски јазик. Денешната азбука има две варијанти и тоа: источномариска и западномариска азбука и е заснована на кирилицата. Од 1930 година марискиот јазик користел латиница но била заменета со кирилица.

Латинична азбука од 1930[уреди | уреди извор]

a ä в g d z ƶ i
j k ʟ ʟ̧ m n ŋ
o p r s t u ü c
ş ç ә ӛ e f h č
t’ d’

Источномариска азбука[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ж ж
З з И и Й й К к Л л М м Н н Ҥ ҥ
О о Ö ö П п Р р С с Т т У у Ӱ ӱ
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы
Ь ь Э э Ю ю Я я

Западномариска азбука[уреди | уреди извор]

А а Ä ä Б б В в Г г Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и Й й К к Л л М м Н н
О о Ö ö П п Р р С с Т т У у Ӱ ӱ
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы
Ӹ ӹ Ь ь Э э Ю ю Я я