Селкупски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Селкупски јазик
шӧльӄумыт әты, чумыль ӄумыт әты 
Изговор: шолкумит ати, чумиљ кумит ати
Зборуван во: Русија 
Регион: Јамало-Ненецки автономен округ
Вкупно говорници:
Јазично семејство: јужни самоједски
 самоједски
  Селкупски јазик 
Писмо: Селкупска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: sel
ISO 639-3: sel

Селкупски јазик е јазик од групата на јужни самоједски јазици. Јазикот го зборуваат околу 1.570 луѓе во Сибир во Русија. Јазикот исто така се нарекува и шолкумит ати што во буквален превод значи јазикот на шумските луѓе. Селкупскиот јазик има три главни дијалекти: тазовски дијалект (стандарден јазик), тимски дијалект и кетски дијалект. Во азбуката на селкупски јазик има 25 самогласки и 16 согласки.