Багвалалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Багвалалски јазик
Застапен војугозападен Дагестан[1]
Говорници6.500 [2]  
Јазично семејство
североисточни
 • аварско-андски
  • андски
   • ахвашко-тиндски
    • каратаско-тиндски
     • ботлишко-тиндски
      • багвалалско-тиндски
       • багвалалски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3kva

Багвалалскиот јазик, или познат како багвалилски јазик, е кавкаски јазик од подгрупата на аварско-андски јазици од групата на североисточни кавкаски јазици. Јазикот се зборува во југозападен Дагестан по текот на реката Анди-Коису во близина на границата со Грузија. Јазикот е сроден со тиндиски јазик. Според истражувањето на Корјаков во 2006 година, јазикот го зборувале околу 6.5000 жители.[2]

Багвалалскиот јазик е усмен јазик, не се користи како пишан. Како пишани јазици се користат рускиот или аварскиот јазик, а багвалалскиот се користи во домот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]