Годоберски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Годеберски јазик
ГъибдилIи мицци 
Изговор: Гибдили мици'
Зборуван во: Дагестан 
Регион: Средна Азија
Вкупно говорници:
Јазично семејство: северни кавкаскии
 Годеберски јазик
 
Писмо: Годоберска азбука 
Статус
Службен во: Дагестан
Регулиран од:
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: cau
ISO 639-3: gdo

Годоберски јазик — андски јазик од североисточните кавкаски јазици. Јазикот се зборува во јужен Дагестан од околу 3000 луѓе.