Јордан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хашемитско Кралство Јордан
اَلمَمْلَكَة اَلأُرْدُنِيَّة اَلهَاشِمِيَّة
al-Mamlakah al-ʾUrdunniyyah al-Hāšimiyyah
Знаме Грб
Геслоالله، الوطن، الملك (арапски)
Allāh, al-Waṭan, al-Malik
„Бог, Татковината, Кралот“
Химнаالسلام الملكي الأردني
as-Salām al-Malakī al-ʾUrdunnī
Да живее Кралот
Местоположба на Јордан (црвено) во рамките на Блискиот Исток.
Местоположба на Јордан (црвено) во рамките на Блискиот Исток.
Главен градАман
31°57′ СГШ 35°56′ ИГД / 
Службен јазик арапски[1]
Говорени јазици
Народности 
Демоним Јорданци
Уредување унитарна парламентарна уставна монархија[2]
 •  Крал Абдула II
 •  Премиер Абдула Енсур
Законодавство Народно собрание
 •  Горен дом Собрание на истакнати
 •  Долен дом Претставнички дом
Независност
 •  крај на мандатот на Друштвото на народите
25 мај 1946 
Површина
 •  Вкупна 89,342 км2 (112-та)
 •  Вода (%) 0,8
Население
 •  проценка за јули 2011 г. 6.508.271[3] (106-та)
 •  Попис јули 2004 5.611.202 
 •  Густина 68.4 жит/км2 (133-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2011 г.
 •  Вкупен $36,893 милијарди[4] (98-ма)
 •  По жител $5.899[4] (108-ма)
БДП (номинален) проценка за 2011 г.
 •  Вкупно $29,233 милијарди[4] (90-та)
 •  По жител $4.674[4] (96-та)
Џиниев коеф. (2010)35.4[5]
среден
ИЧР (2013) 0.745[6]
висок · 77ма
Валута јордански динар (JOD)
Часовен појас UTC+3[7] (UTC+3)
Се вози на десно
НДД
Повик. бр. +962
а. адигејски и кабардински.

Јордан (арапски: الأردنّ‎ al-Urdunn), чие официјално име е Хашемитско Кралство Јордан, е арапска земја која се наоѓа во Југозападна Азија. На север Јордан граничи со Сирија, на северо-исток со Ирак, на запад со Израел и со Палестинските територии и на југ и исток со Саудиска Арабија. Заедно со Израел го делат Мртвото Море. Поголемиот дел од површината на Јордан отпаѓа на пустинска земја, поточно на Арабиската Пустина. Главен град на Јордан е Аман и се наоѓа во севернозападниот дел од земјата.

Етимологија на име[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Јордан е поделен на 12 области („мухафази“). Во 1994 г. се создадени четири: Џераш, Аџлун, Мадаба и Акаба. Двете претходни области се раздвоени од Ирбид, Мадаба е раздвоена од престолнинската и Акаба од Маан.

Областите се групирани во три региони: Северен, Централен и Јужен.

Карта на областите во Јордан


Области во Јордан
Област Површина[8]
(км²)
Население [9]
(2008)
Градско Селско Густина
(жит/км²)
Админ. центар
1 Ирбид 1.572 1.041.300 76,2% 23.8% 662,4 Ирбид
2 Аџлун 420 134.500 76% 24% 320,2 Аџлун
3 Џераш 410 175.500 51% 49% 428,0 Џераш
4 Мафрак 26.541 275.000 39% 61% 10,4 Мафрак
Северен регион 28.943 1.626.300 67,2% 32,8% 56.2
5 Балка 1.119 391.900 71,8% 28,2% 350,2 Салт
6 Аман 7.579 2.265.100 94% 6% 298,9 Аман
7 Зарка 4.761 871.600 94,5% 5,5% 183,1 Зарка
8 Мадаба 940 146.300 71,4% 28,6% 155,6 Мадаба
Централен регион 14.399 3.674.900 90,85% 9,15% 255,2
9 Карак 3.495 228.200 35% 65% 65,3 Карак
10 Тафила 2.209 81.900 22% 78% 37,1 Тафила
11 Маан 32.832 111.200 54,9% 45,1% 3,4 Маан
12 Акаба 6.900 127.500 86% 14% 18,5 Акаба
Јужен регион 45.436 548.800 60% 40% 12,1

Економија[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Култура во Јордан[уреди | уреди извор]

Музика во Јордан[уреди | уреди извор]

Спорт во Јордан[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештај за Јордан“. Ethnologue. http://www.ethnologue.com/show_country.asp?name=jordan. посет. 26 јули 2012 г.  (англиски)
  2. „Government“. kinghussein.gov.jo. http://www.kinghussein.gov.jo/government.html. посет. 15 јули 2011 г. 
  3. „Население: Јордан“. Светска книга на факти. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/jo.html.  (англиски)
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Јордан“. Меѓународен монетарен фонд. http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2012/01/weodata/weorept.aspx?pr.x=32&pr.y=11&sy=2009&ey=2012&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=439&s=NGDPD%2CNGDPDPC%2CPPPGDP%2CPPPPC%2CLP&grp=0&a=. посет. 19 април 2012 г.  (англиски)
  5. „Gini index“. World Bank. http://data.worldbank.org/indicator/SI.POV.GINI/. посет. 17 јануари 2013 г. 
  6. „2014 Human Development Report Summary“. United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. http://hdr.undp.org/sites/default/files/hdr14-summary-en.pdf. посет. 27 јули 2014 г. 
  7. „Владата ја поништи одлуката да се прејде на зимско сметање на времето“. The Jordan Times. http://jordantimes.com/govt-rescinds-decision-to-switch-to-winter-time. посет. 18 декември 2012 г.  (англиски)
  8. Статистичка служба на Јордан: Извештај за 2006 г. (англиски)
  9. Статистичка служба на Јордан: Проценки за бројноста н анаселението во 2008 г. по области и пол (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]