Грб на Јордан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Јордан
Подробно
Усвоен1921

Грбот на Јордан е официјалниот грб во државата. Грбот бил официјално усвоен на 25 август 1934 година, но истиот бил дизајниран во 1921 година по наредба на принцот Абдула I. Централен елемент во грбот е орелот кој може да се најде кај скоро сите арапски грбови застанат на златен диск. Дискот се наоѓа на лента и целиот грб е окполен со платно.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]