Прејди на содржината

Грб на Туркменистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Туркменистан од 2003.
Грб на Туркменистан од 1992 до 2003.

Грбот на Туркменистан е официјалниот грб на државата кој бил создаден по независноста на Туркменистан од СССР во 1991 година. Свездата со осум краци позната и како ѕвезда на Руб Ел Хизб (۞ - симбол на исламот) е основната форма на грбот со црвени граници. Во средината има црвен диск, а околу дискот има жито. На црвениот диск има пет тепиха (гул) и во средината има син диск со приказ на акал-теке коњ, симбол на гордост на Туркмените. Покрај овој грб, постоела и округла варијанта која се користела од 1992 до 2003 година.[1] Боите се традиционални таџички, додека теписите ги претставуваат петте основни туркменски племиња.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]