Грб на Либан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Либан
Coat of arms of Lebanon.svg
Подробно
ГрбоносецЛибанска Република
Усвоен1943
ШтитЦрвена, на сребрена лева лента кедар исправен, природно обоен.

Грбот на Либан (арапски: شعار لبنان) се состои од црвен штит со бела лева лента на која стои кедар. Грбот е мошне сличен со знамето на Либан, со исклучок на шпанскиот појас на знамето кој грбот е заменет со лева лента.

Блазонот на грбот гласи Црвено, на сребрена лева лента кедар исправен, природно обоен.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Society for Creative Anachronism. "Modest Proposal Initial List" Архивирано на 17 октомври 2007 г.. Retrieved January 26, 2007.

Поврзано[уреди | уреди извор]