Грб на Источен Тимор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Источен Тимор
Coat of arms of East Timor.svg
Подробно
Усвоен 18 јануари 2007
Мото Unidade, Acção, Progresso

Грбот на Источен Тимор е официјалниот грб во државата кој бил усвоен на 18 јануари 2007 година. Грбот е базиран на грб кој бил создаден за време на едностраното прогласување на независноста на Источен Тимор на 28 ноември 1975 година. Грбот е округлест каде околу во првиот круг е напишано името на државата со кратка и долга форма, потоа во внатрешноста има штит каде се прикажани лак, пушка, книга, копје, ѕвезда и растенија на црна основа.

Поранешни грбови[уреди | уреди извор]

Извор[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]