Грб на Папуа Нова Гвинеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Папуа Нова Гвинеја
Подробно
Усвоен1971

Грбот на Папуа Нова Гвинеја е официјалниот грб на оваа океанска држава. Грбот е поставен за официјален во 1971 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот на Папуа Нова Гвинеја е составен од рајска птица во стоечка позиција со расширени задни пердуви во кафеава боја. Птицата стои на традиционален дрвен кунду тапан и копја. Птицата е симбол на единство, но таа е национален симбол бидејќи може да се најде само во Папуа Нова Гвинеја и некои делови од северна Австралија. Копјата и тапанот се симбол на заедницата и се дел од традицијата на народот. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Karl-Heinz Hesmer: Flags of the world. History and symbolism of the flag and coat of arms of all countries . Gütersloh: Bertelsmann Lexikon Verlag, 1992. ISBN 3-570-01082-1

Поврзано[уреди | уреди извор]