Прејди на содржината

Грб на Хаваите

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грб на Хаваи)
Грб на Хаваите

Грбот на Хаваи е направен за времето на Република Хаваи со модифицирање на грбот на Кралството Хаваи. Грбот го добил натписот "држава Хаваи" со сојузништвото на Хаваи со САД, во 1959 година.

Централниот дел на грбот е поделен на четири делови. Во горниот лев и долниот десен агол се наоѓаат хоризонтални сини, црвени и сини пруги (како и на знамето на Хаваите) кои ги претставуваат осумте поголеми хавајски острови. Во горниот десен и долниот лев аголе се наоѓа "puloʻuloʻu", симбол на власта. Во самата средина на штотпт се наоѓа бела ѕвезда која ја претставува педесеттата ѕвезда на знамето на САД. Покрај штитот се наоѓа Камехамеха I (поранешен крал на Хаваи) и божицата на слободата која го држи знамето на Хаваи. Над штитот се наоѓаат зраци од изгрејсонце и натпис на годината 1959, а подолу се наоѓа птицата Феникс. Околу грбот се наоѓа мотото на Хаваи: "Ua Mau ke Ea o ka ʻĀina i ka Pono" (Животот на земјата е вечен во правдата).

Поврзано[уреди | уреди извор]