Знаме на Хаваи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Знамето на Хаваи

Знамето на Хаваи го претставува Хаваи како кралство, протекторат, република, територија држава во САД. Знамето се состои од осум хоризонтални линии црвена, бела и сина боја. Линиите ги претставуваат осумте главни острови на Хаваите: Хаваи'и, О'аху, Кауа'и, Кахо'олаве, Лана'и, Мауи, Молока'и и Ни'ихау. Во горниот лев агол се наоѓа знамето на Обединетото Кралство.

Поврзао[уреди | уреди извор]