Знаме на Северна Дакота

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Северна Дакота
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаменормална верзија на знаметовексиколошки опис
Сразмер 26:33 (3:5 also in use)
Усвоено март 11 1911 (1911-03-11) (standardized 1943)
Опис Транспарент на единицата што го носат државните трупи во Филипинско-американската војна на сино поле.

Знамето на Северна Дакота ја претставува американската држава Северна Дакота . Усвоен на 11 март 1911 година, неговиот дизајн е речиси точна копија на знамето на единицата што го носел државниот контингент во Филипинско-американската војна на сино поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Дизајнот на знамето било усвоен од Законодавното собрание на Северна Дакота на 3 март 1911 година, иако бојата не беше прецизно наведена во тоа време.[1] Законодавството во 1943 година го усогласила знамето со оригиналниот банер на војниците, кој е изложен во Центарот за наследство на Северна Дакота во Бизмарк . Знамето наликува и на Големиот печат на САД .

Дизајн и спецификации[уреди | уреди извор]

Официјалните пропорции на знамето се 33:26, значително пократки од многу други државни знамиња; сепак, во пракса, знамето се произведува и продава во сооднос 5:3.[2][3] Државниот код наведува дека знамето мора да биде изработено од сина свила или некој друг материјал што е способен "[withstanding] the elements". [4]

Според законот, дизајнот на знамето е идентичен со оној што го носела Првата пешадија на Северна Дакота за време на Шпанско-американската војна и Филипинско-американската војна .[4]

Тоа е едно од десетте американски државни знамиња на кои има орел, заедно со оние на Илиноис, Ајова, Мичиген, Мисури, Њујорк, Орегон, Пенсилванија, Јута и Вајоминг .

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Знамиња на гувернерите на американските држави
  • Симболи на државата Северна Дакота
  • Печат на Северна Дакота

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flag of North Dakota, statesymbolsusa.com.
  2. „North Dakota State Flag“. World Population Review. Посетено на July 3, 2022.
  3. „The History of the North Dakota State Flag“. US Flag Supply. Посетено на July 3, 2022.
  4. 4,0 4,1 „North Dakota State Flag Official Details“. State Historical Society of North Dakota. Посетено на July 6, 2022. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „hist“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Информации за знамето на официјалната веб-страница на државата Северна Дакота