Знаме на Илиноис

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Илиноис
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаменормална верзија на знамето
Сразмер 3:5
Усвоено 17 септември 1969
Опис Државен грб над зборот Илиноис во сино на бело поле.
Творец Шерон Тиндејл

Знаме на Илиноис — еден од симболите на сојузната американска држава Илиноис.

Знамето на државата Илиноис се состои од грбот на Илиноис на бела позадина, со зборот „Илиноис“ под грбот. Сегашниот грб бил усвоен во 1869 година, знамето со централните елементи на грбот било усвоено во 1915 година, а зборот Илиноис бил додаден на знамето во 1970 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Сегашното знаме го прикажува Големиот грб на Илиноис, кој првично бил дизајниран во 1819 година и го имитирал Големиот грб на Соединетите Држави. Во клунот на орелот стои транспарент со државното мото „Државен суверенитет, национален сојуз“. Датумите на грбот, 1818 и 1868 година, ја претставуваат годината кога Илиноис станала држава и годината во која грбот бил редизајниран од Шерон Тиндејл. Иако „Државен суверенитет“ е на прво место во мотото, „Држава“ е на дното, а „Суверенитет“ е наопаку.[1]

Знамето е едно од десетте американски државни знамиња на кои има орел, заедно со знамињата на Ајова, Мичиген, Мисури, Њујорк, Северна Дакота, Орегон, Пенсилванија, Јута и Вајоминг.

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Знаме Години на употреба Белешки
1915–1968
1918 Знамето на стогодишнината од државноста на Илиноис од Валас Рајс
1968 Знамето на 150-годишнината од државноста на Илиноис

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Seal of the State of Illinois“. web.archive.org. 2012-02-10. Архивирано од изворникот на 2012-02-10. Посетено на 2023-07-04.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)