Знамиња на сојузните држави на САД

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на сојузните држави на САД со нивните знамиња.

Знамињата на сојузните дражви, територии и федералниот округ се одликуваат со регионални разлики согласно месната историја, како и различните стилови и ликовни начела. Сепак, највеќето имаат амблеми на еднобојна заднина, често со сина боја.

Најновото државно знаме е она на Јута (преработено на 16 февруари 2011), а најновото територијално знаме го имаат Северните Маријански Острови (1 јули 1985).

Историја[уреди | уреди извор]

Современите знамиња на државите потекнуваат од 1890-тите, со желбата сојузните држави да бидат претставени со свои посебни обележја на Светската изложба во Чикаго во 1893 г. Највеќето од нив се осмислени и усвоени помеѓу 1893 г. и Првата светска војна.[1]

Во 2001 г. Северноамериканското вексилолошко здружение спровело анкета за знамињата, чиј исход вели дека Ново Мексико има најдобро ликовно решение во цела Северна Америка, а најлошото ѝ припаѓа на Џорџија.[2] Во 2003 г. Џорџија усвоила ново знаме, и со тоа ѝ ја отстапила честа на најлошо знаме на второпласираната Небраска, која и понатаму го користи.

Тековни државни знамиња[уреди | уреди извор]

Ова се тековните знамиња на сојузните држави на САД. Датумите во загради се однесуваат на денот на усвојување на знамето во законодавниот дом на дадената држава.

[12][б 1]
Знаме на Ајдахо (2 ноември 1957)
Знаме на Ајдахо
(2 ноември 1957)
Знаме на Ајова (12 март 1921)
Знаме на Ајова
(12 март 1921)
Знаме на Алабама (16 февруари 1895)[3]
Знаме на Алабама
(16 февруари 1895)[3]
Знаме на Алјаска (6 јули 1927)
Знаме на Алјаска
(6 јули 1927)
Знаме на Аризона (25 јануари 1917)
Знаме на Аризона
(25 јануари 1917)
Знаме на Арканзас (16 март 1924)
Знаме на Арканзас
(16 март 1924)
Знаме на Вајоминг (4 март 1917)
Знаме на Вајоминг
(4 март 1917)
Знаме на Вашингтон[4] (5 март 1923)
Знаме на Вашингтон[4]
(5 март 1923)
Знаме на Вермонт (17 април 1923)
Знаме на Вермонт
(17 април 1923)
Знаме на Вирџинија (1 февруари 1950)[5]
Знаме на Вирџинија
(1 февруари 1950)[5]
Знаме на Висконсин (1 мај 1981)[6]
Знаме на Висконсин
(1 мај 1981)[6]
Знаме на Делавер (24 јули 1913)
Знаме на Делавер
(24 јули 1913)
Знаме на Западна Вирџинија (6 ноември 1929)
Знаме на Западна Вирџинија
(6 ноември 1929)
Знаме на Илиноис (27 јуни 1969)
Знаме на Илиноис
(27 јуни 1969)
Знаме на Индијана (31 мај 1917)
Знаме на Индијана
(31 мај 1917)
Знаме на Јужна Дакота (9 ноември 1992)
Знаме на Јужна Дакота
(9 ноември 1992)
Знаме на Јужна Каролина (28 септември 1861)
Знаме на Јужна Каролина
(28 септември 1861)
Знаме на Јута (16 февруари 2011)[7][8][9][10]
Знаме на Јута
(16 февруари 2011)[7][8][9][10]
Знаме на Калифорнија (3 февруари 1911)
Знаме на Калифорнија
(3 февруари 1911)
Знаме на Канзас (22 септември 1961)
Знаме на Канзас
(22 септември 1961)
Знаме на Кентаки (26 март 1918)
Знаме на Кентаки
(26 март 1918)
Знаме на Колорадо (31 март 1964)
Знаме на Колорадо
(31 март 1964)
Знаме на Конектикат (9 септември 1897)
Знаме на Конектикат
(9 септември 1897)
Знаме на Луизијана (22 ноември 2010)[11]
Знаме на Луизијана
(22 ноември 2010)[11]
Знаме на Масачусетс (21 март 1971)
Знаме на Масачусетс
(21 март 1971)
Знаме на Мејн (16 јуни 1909)
Знаме на Мејн
(16 јуни 1909)
Знаме на Мериленд (25 ноември 1904)
Знаме на Мериленд
(25 ноември 1904)
Знаме на Минесота (2 август 1983)
Знаме на Минесота
(2 август 1983)
Знаме на Мисисипи (23 април 1894, and 7 февруари 2001; вид. белешки)[12]
Знаме на Мисисипи
(23 април 1894, and 7 февруари 2001; вид. белешки)[12]
Знаме на Мисури (4 септември 1913)
Знаме на Мисури
(4 септември 1913)
Знаме на Мичиген (26 јуни 1911)
Знаме на Мичиген
(26 јуни 1911)
Знаме на Монтана (17 декември 1981)
Знаме на Монтана
(17 декември 1981)
Знаме на Небраска (16 јули 1963)
Знаме на Небраска
(16 јули 1963)
Знаме на Невада (25 јули 1991)
Знаме на Невада
(25 јули 1991)
Знаме на Ново Мексико (18 септември 1920)
Знаме на Ново Мексико
(18 септември 1920)
Знаме на Невада (30 ноември 1931)
Знаме на Невада
(30 ноември 1931)
Знаме на Њу Џерси (15 јануари 1896)
Знаме на Њу Џерси
(15 јануари 1896)
Знаме на Њујорк (1 април 1901)
Знаме на Њујорк
(1 април 1901)
Знаме на Оклахома (1 ноември 2006)[13][14]
Знаме на Оклахома
(1 ноември 2006)[13][14]
Знаме на Орегон (лице) (15 април 1925)[15]
Знаме на Орегон (лице)
(15 април 1925)[15]
Знаме на Орегон (опачина)
Знаме на Орегон (опачина)
Знаме на Охајо (9 мај 1902)
Знаме на Охајо
(9 мај 1902)
Знаме на Пенсилванија (24 април 1907)
Знаме на Пенсилванија
(24 април 1907)
Знаме на Род Ајленд (27 јули 1640, formally 1 ноември 1897)
Знаме на Род Ајленд
(27 јули 1640, formally 1 ноември 1897)
Знаме на Северна Дакота (9 ноември 1943)
Знаме на Северна Дакота
(9 ноември 1943)
Знаме на Северна Каролина (24 јуни 1991)[16]
Знаме на Северна Каролина
(24 јуни 1991)[16]
Знаме на Тексас (31 август 1933)
Знаме на Тексас
(31 август 1933)
Знаме на Тенеси (3 февруари 1905)
Знаме на Тенеси
(3 февруари 1905)
Знаме на Флорида (21 мај 1985)
Знаме на Флорида
(21 мај 1985)
Знаме на Хаваи (29 декември 1845)
Знаме на Хаваи
(29 декември 1845)
Знаме на Џорџија (19 февруари 2003)
Знаме на Џорџија
(19 февруари 2003)

Тековни знамиња на териториите и федералниот округ[уреди | уреди извор]

Ова се тековните знамиња на федералниот округ и териториите на САД. Датумите во загради се однесуваат на денот на усвојување на знамето во законодавниот дом на дадената територија/округ.

Американска Самоа (територија) (17 април 1960)
нормална верзија на знамето Американска Самоа (територија)
(17 април 1960)
Американски Девствени Острови (територија) (17 мај 1921)
нормална верзија на знамето Американски Девствени Острови (територија)
(17 мај 1921)
Гуам (територија) (9 февруари 1948)
нормална верзија на знамето Гуам (територија)
(9 февруари 1948)
Округ Колумбија (фед. округ) (15 октомври 1938)
нормална верзија на знамето Округ Колумбија (фед. округ)
(15 октомври 1938)
Порторико (територија со статус на држ. заедница) (24 јули 1952)
нормална верзија на знамето Порторико (територија со статус на држ. заедница)
(24 јули 1952)
Северни Маријански Острови (држ. заедница во политички сојуз) (1 јули 1985)
нормална верзија на знамето Северни Маријански Острови (држ. заедница во политички сојуз)
(1 јули 1985)

Државното знаме на САД е службено (званично) на сите острови, атоли и гребени во состав на малите оддалечени острови на САД. Меѓутоа, службените (званични) знамиња се во употреба во пет од овие девет островски територии:

Вејк
нормална верзија на знамето Вејк
Мидвејски Атол
нормална верзија на знамето Мидвејски Атол
[[Image:|border|410x103px|нормална верзија на знамето Наваса]]
нормална верзија на знамето Наваса
Палмирски Атол
нормална верзија на знамето Палмирски Атол
[[Image:|border|410x103px|нормална верзија на знамето Џонстонов Атол]]
нормална верзија на знамето Џонстонов Атол

Бејкеровиот Остров, Хауленд, Џарвисовиот Остров и Кингменовиот Гребен немаат знамиња.

Тековни поморски знамиња[уреди | уреди извор]

Мејн и Масачусетс имаат поморски знамиња кои се разликуваат од нивните државни знамиња.

Морнаричко и трговско знаме на Масачусетс (1971)
Морнаричко и трговско знаме
на Масачусетс
(1971)
Трговско и поморско знаме на Мејн (1939)
Трговско и поморско знаме
на Мејн
(1939)

Историски државни знамиња[уреди | уреди извор]

Поранешни државни знамиња[уреди | уреди извор]

Знаме на Арканзас (26 февруари 1913 – 1923)
Знаме на Арканзас
(26 февруари 1913 – 1923)
Знаме на Арканзас (1923–24)
Знаме на Арканзас
(1923–24)
Знаме на Вермонтската Република и сој. држава (1 јуни 1770 – 13 јуни 1804)
Знаме на Вермонтската Република и сој. држава
(1 јуни 1770 – 13 јуни 1804)
Знаме на Вермонт (14 јуни 1804 – 3 април 1837)
Знаме на Вермонт
(14 јуни 1804 – 3 април 1837)
Знаме на Вермонт (6 април 1837 – 16 април 1923)
Знаме на Вермонт
(6 април 1837 – 16 април 1923)
Знаме на Вирџинија (1861–1950)
Знаме на Вирџинија
(1861–1950)
Знаме на Висконсин (1866–1913)
Знаме на Висконсин
(1866–1913)
Знаме на Висконсин (1913–81)
Знаме на Висконсин
(1913–81)
Знаме на Западна Вирџинија (1905–07)
Знаме на Западна Вирџинија
(1905–07)
Знаме на Западна Вирџинија (1907–29)
Знаме на Западна Вирџинија
(1907–29)
Знаме на Илиноис (1915–69)
Знаме на Илиноис
(1915–69)
Знаме на Јужна Дакота (1909–63)
Знаме на Јужна Дакота
(1909–63)
Знаме на Јужна Дакота (1963–92)
Знаме на Јужна Дакота
(1963–92)
Знаме на Јужна Каролина (1775–1861)
Знаме на Јужна Каролина
(1775–1861)
Знаме на Јута (март 1903 – 1913)
Знаме на Јута
(март 1903 – 1913)
Знаме на Јута (1913 – 16 февруари 2011)
Знаме на Јута
(1913 – 16 февруари 2011)
Знаме на Луизијана (јануари 1861 г., неслужбено)
Знаме на Луизијана
(јануари 1861 г., неслужбено)
Знаме на Луизијана (февруари 1861 – 1912)[17]
Знаме на Луизијана
(февруари 1861 – 1912)[17]
Знаме на Масачусетс (pre-1971, опачина)
Знаме на Масачусетс
(pre-1971, опачина)
Знаме на Мејн (1901 – 16 јуни 1909)
Знаме на Мејн
(1901 – 16 јуни 1909)
Знаме на Минесота (лице) (28 февруари 1893 – август 1957)
Знаме на Минесота (лице)
(28 февруари 1893 – август 1957)
Знаме на Минесота (опачина) (28 февруари 1893 – август 1957)
Знаме на Минесота (опачина)
(28 февруари 1893 – август 1957)
Знаме на Минесота (август 1957 – август 1983)
Знаме на Минесота
(август 1957 – август 1983)
Знаме на Мисисипи (1861–94)
Знаме на Мисисипи
(1861–94)
Знаме на Мисисипи (1894–1996)
Знаме на Мисисипи
(1894–1996)
Знаме на Мисисипи (1996–2001)
Знаме на Мисисипи
(1996–2001)
Знаме на Невада (20 јули 1905 – 1929)
Знаме на Невада
(20 јули 1905 – 1929)
Знаме на Ново Мексико (1912–25)
Знаме на Ново Мексико
(1912–25)
Знаме на Њујорк (1788 – 2 април 1901)
Знаме на Њујорк
(1788 – 2 април 1901)
Знаме на Оклахома (1911–25)
Знаме на Оклахома
(1911–25)
Знаме на Оклахома (1925–41)
Знаме на Оклахома
(1925–41)
Знаме на Оклахома (1941–88)
Знаме на Оклахома
(1941–88)
Знаме на Оклахома (1988–2006)
Знаме на Оклахома
(1988–2006)
Знаме на Род Ајленд (1882–97)
Знаме на Род Ајленд
(1882–97)
Знаме на Северна Каролина (март 1885 – 24 јуни 1991)
Знаме на Северна Каролина
(март 1885 – 24 јуни 1991)
Знаме на Флорида (септември 1868 – ноември 1900)[18]
Знаме на Флорида
(септември 1868 – ноември 1900)[18]
Знаме на Флорида (ноември 1900 – мај 1985)[18]
Знаме на Флорида
(ноември 1900 – мај 1985)[18]
Знаме на Џорџија (неслужбено, пред 1879 г.)
Знаме на Џорџија
(неслужбено, пред 1879 г.)
[[Image:|border|400x100px|Знаме на Џорџија
(1879–1902)]]
Знаме на Џорџија
(1879–1902)
[[Image:|border|400x100px|Знаме на Џорџија
(1902–06)]]
Знаме на Џорџија
(1902–06)
Знаме на Џорџија (1906–20)
Знаме на Џорџија
(1906–20)
Знаме на Џорџија (1920–56)
Знаме на Џорџија
(1920–56)
Знаме на Џорџија (1956–2001)
Знаме на Џорџија
(1956–2001)
Знаме на Џорџија (2001–03)
Знаме на Џорџија
(2001–03)

Американска граѓанска војна[уреди | уреди извор]

Знаме на Алабама (7 ноември 1861 – 12 ноември 1865, лице)[3]
Знаме на Алабама
(7 ноември 1861 – 12 ноември 1865, лице)[3]
Знаме на Алабама (7 ноември 1861 – 12 ноември 1865, опачина)[3]
Знаме на Алабама
(7 ноември 1861 – 12 ноември 1865, опачина)[3]
Знаме на Мисисипи (15 април 1861 – 22 април 1865)
Знаме на Мисисипи
(15 април 1861 – 22 април 1865)
Знаме на Северна Каролина (16 март 1861 – 1 март 1885)
Знаме на Северна Каролина
(16 март 1861 – 1 март 1885)
Знаме на Флорида (27 септември 1861, неслужбено)
Знаме на Флорида
(27 септември 1861, неслужбено)

Тексашка револуција[уреди | уреди извор]

Знаме на Република Тексас (10 јуни 1836 – 29 јуни 1839)
Знаме на Република Тексас
(10 јуни 1836 – 29 јуни 1839)
Знаме „Дојди, земи го“
Знаме „Дојди, земи го“
Тексашка осамена ѕвезда со пруги
Тексашка осамена ѕвезда со пруги
Додсонско знаме
Додсонско знаме
Аламско знаме
Аламско знаме
Знаме на првата Воена морнарица на Тексас (1836–38)
Знаме на првата Воена морнарица на Тексас (1836–38)

Други[уреди | уреди извор]

Знаме на Западна Флорида (10 август 1810)
Знаме на Западна Флорида
(10 август 1810)
Знаме на Калифорниската Република (10 април 1846)
Знаме на Калифорниската Република
(10 април 1846)
Калифорниска осамена ѕвезда (14 април 1836)
Калифорниска осамена ѕвезда
(14 април 1836)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Знамето на Мисисипи е првпат усвоено во април 1894 г. Меѓутоа, отповикано е во 1906 г. и останало во де факто употреба сè додека не е повторно усвоено во април 2001 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Artimovich, Nick. „Questions & Answers“. North American Vexillological Association. стр. 8. Архивирано од изворникот на April 17, 2007. Посетено на 2007-03-20.
 2. Kaye, Ted (2001-06-10). „NEW MEXICO TOPS STATE/PROVINCIAL FLAGS SURVEY, GEORGIA LOSES BY WIDE MARGIN“. North American Vexillological Association. Архивирано од изворникот на October 19, 2013. Посетено на 2007-10-07.
 3. 3,0 3,1 3,2 „State Flag of Alabama“. Alabama Emblems, Symbols and Honors. Alabama Department of Archives & History. 2006-04-27. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2007-03-18.
 4. „Symbols of Washington State“. Washington State Legislature. Архивирано од изворникот на 2007-03-05. Посетено на 2007-03-11.
 5. Commonwealth of Virginia (February 1, 1950). „§ 1-506. Flag of the Commonwealth“. Code of Virginia. Virginia: Commonwealth of Virginia. Посетено на January 28, 2015.
 6. State of Wisconsin. „286“. Section: 1.08: State flag. Laws of 1979. Посетено на August 21, 2015.
 7. Dan Bammes (2011-02-17). „Legislature: Fixing the Flag“. KUER-FM. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2011-02-17.
 8. „Utah State Flag Concurrent Resolution, 2011 General Session, State of Utah“. Посетено на February 17, 2011.
 9. Keith McCord (12 February 2011). „Resolution aims to correct state flag goof“. KSL-TV. Посетено на 16 February 2011.
 10. Dennis Romboy (9 March 2011). „Utahns celebrate first State Flag Day“. KSL-TV. Посетено на 10 March 2011.
 11. Anderson, Ed (November 22, 2010). „New Louisiana state flag with bleeding pelican is unfurled“. The Times-Picayune. Архивирано од изворникот на November 24, 2010. Посетено на November 24, 2010.
 12. 12,0 12,1 State of Mississippi (February 7, 2001). „Miss. Code Ann. § 3-3-16: Design of state flag“. Mississippi Code of 1972. LexisNexis. HISTORY: SOURCES: Laws, 2001, ch. 301, § 2, eff from and after February 7, 2001
 13. „The Oklahoma State Flag“. NetState. NState, LLC. February 6, 2014. Посетено на January 26, 2015.
 14. „Enrolled Senate Bill No. 1359“. Oklahoma State Courts Network. May 23, 2006. Посетено на January 26, 2015.
 15. Text states that Oregon adopted its flag in 1925
 16. „Official State Symbols of North Carolina“. North Carolina State Library. State of North Carolina. Архивирано од изворникот на 2009-02-16. Посетено на 2008-01-26.
 17. [1] Иако ова знаме е усвоено во Луизијана во 1861 г., нема показатели дека воопшто се веело на управната зграда пред 1912 г. Таа година е усвоено знамето со син пеликан, по 100 години неслужбена употреба.
 18. 18,0 18,1 Florida Constitution Revision Commission (August 4, 2005). „Amendments, Election of 11-6-1900“. The Florida State University. Архивирано од изворникот на 2014-10-08. Посетено на March 13, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]