Знаме на Северните Маријански Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Северните Маријански Острови

Знамето на Северните Маријански Острови е усвоено на 4 јули 1976. Знамето има сина основа со бела ѕвезда во средината. Над ѕвездата се наоѓа традиционалниот "latte" камен, околу кој има венец од цвеќиња.

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]