Мисури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мисури
State of Missouri
Знаме на Мисури Печат на Мисури
Знаме Печат
Прекар(и): The Show Me State
Гесло: Salus populi suprema lex esto
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA MO.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Џеферсон Сити
Најголем град Канзас Сити
Површина  21. место
 - Вкупно 180 533 км²
 - Широчина 385 км
 - Должина 480 км
 - % вода 1,17
 - Гео. ширина 36° N до 40° 37′ N
 - Гео. должина 89° 6′ W до 95° 46′ W
Население  18. место
 - Вкупно 5 878 415[1]
 - Густина 31/км² (27. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Таум Саук Планина[2]
540 м
 - Најниска точка Сент Франсис (река)[2]
70 м
Влез во сојузот  10 август, 1821 (24)
Гувернер Ерик Greitens (Р)
Сенатори Рој Блант (Р)
Клер Меккаскил (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централна : UTC-6/-5
Кратенки MO US-MO
Портал www.mo.gov

Мисури (англиски: Missouri) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во централниот дел од земјата. Мисури е претежно низинска држава. Главен град е Џеферсон Сити, а најголеми градови се Сент Луис и Канзас Сити.

Белешки[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 38.5° СГШ 92.5° ЗГД