Вајоминг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вајоминг
State of Wyoming
Знаме на Вајоминг Печат на Вајоминг
Знаме Печат
Прекар(и): Equality State, Cowboy State
Гесло: Equal rights
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA WY.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Шајен
Најголем град Шајен
Површина  10. место
 - Вкупно 253 348 км²
 - Широчина 450 км
 - Должина 580 км
 - % вода 0,7
 - Гео. ширина 41°N до 45°N
 - Гео. должина 104°3'W до 111°3'W
Население  50. место
 - Вкупно 493 782
 - Густина 1,96/км² (49. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Врв Генет[1]
4 210 м
 - Најниска точка Река Бел Фурше[1]
945 м
Влез во сојузот  10 јули, 1890 (44)
Гувернер Мет Мид (Р)
Сенатори Мајк Енѕи (Р)
Џон Барасо (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Планинска: UTC-7/-6
Кратенки WY US-WY
Портал wyoming.gov

Вајоминг е американска сојузна држава, лоцирана во западниот дел. Вајоминг е планинска земја. Главен град е Шајен.

Белешки[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 43° СГШ 107.5° ЗГД