Километар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Километри)
Прејди на: содржини, барај
1 километар = Шаблон:Unit of length/SIкм
Американски / Британски
0,62137119223733,0000 mi 3.280,8398950131 ft

Километар (симбол: км или km) е единица мерка за должина која изнесува 1000 метри. Припаѓа на SI системот, и е исто така дел од метричкиот систем. Еквивалента единица за површина е километар квадратен, а за волумен километар кубен.

милиметар << сантиметар << дециметар << метар << километар