Милиметар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Милиметар симбол: mm, е 1 илијадити дел од метарот, што е основна мерна единица за должина во СИ Системот. Милиметарот дел дел од Метричкиот систем. Може да се користи и како дел за мерење на површина како милиметар квадратен или за волумент како милиметар кубен.

Следствено милиметарот припаѓа заедно со останатите мерки:

микрометар << милиметар << сантиметар << дециметар << метар << декаметар << километар